Choď na obsah Choď na menu
 


Labrador

Dnes by som sa chcela baviť o Labradoroch. Ako iste všetci viete je to mierumilovné plemeno psa. Ktoré už od dávna veľmi pomáha ľuďom.

Trošku z histórie :

Labrador je potomkom psa zo St. Jons ktorý žil v 18. storočí na ostrove Newfundland. Používali ho lovci rýb na vyťahovanie sietí z ľadovej vody. Do veľkej Británie prišiel s obchodníkmi s rybami v roku 1820 a vzbudil veľký záujem aristokratických panstiev z oblasti Dorset. Cvičili ho na prinášanie zveri a bol s neho dobrý poľovnícky pes.V roku 1903 bolo plemeno uznané Kennel klubom , prvý raz toto plemeno bolo nazvané Labrador v roku 1887 a nazval ho Earl z Malmesbury. V 30. rokoch 19. storočia sa vyvinuli dve línie pracovná a výstavná. Prvý žltý uznaný Labrador bol Ben of Hide , ktorý sa narodil v roku 1899 v chovateľskej stanici majora Charlesa Radclyffa. Čokoládové labradory boli uznané až v roku 1964 vďaka odchovom v chovateľskej stanici Cookridge Tango. Labrador dostal svoje meno podľa polostrova kde bol vyšľachtený. Jeho predkovia boli výkonné lovecké psy. Pomenovanie Labradorský retríver sa používa už od roku 1839.

Charakteristika:

Labrador je elegantné silné plemeno , sympatické a pevné. Preslávil sa svojou mohutnosťou. Prináša inštiktívne a bez váhania sa vrhne aj do najstudenšej vody. Je vyrovnaný a dokáže vytrvalo sledovať zver. Má výborný čuch , čo ho predurčuje práci pr polícii , hlavne pri hľadaní drog. Tento mierny a múdry pes nemá konkurenciu , pokiaľ ide o sprevádzanie slepých. Je jedným s najobľúbenejších plemien v USA , Veľkej Británii , Francúzsku ale aj u nás. Niektoré jedince trpia poruchami zraku a artritídov kĺbov. Je potrebná správna vyvážená strava , aby netrpel obezitou.

Povaha:

Labrador je verný a oddaný pes. Takisto veľký priateľ detí. Je krotký a mimoriadne spoľahlivý. Hodí sa viac na vidiek ako do mesta. Labradorský retríver je prispôsobivý , nikdy nie agresívny. Považujem ho za ideálneho domáceho psa , či spoločníka osamelých ľudí. Labrador je silne závyslí od svojho majiteľa a jeho rodine , svorke.

Základné údaje: Krajina pôvodu: Veľká Británia Obdobie vzniku: 19.storočie Pôvodné využitie: lovecký pes Dnešné využitie: Spoločík , pracovný pes , lovecký pes Priemerná dĺžka života: 12-14 rokov Výška: 54-57 centimetrov Hmotnosť: 25-34 kilogramov   

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.